تبلیغات وب را منهدم کنید

ترفند:
1- از فایرفاکس استفاده کنید.
2- تنها کافی است دو مورد زیر را به فایرفاکس اضافه کنید:
الف- افزونه
adblockplus را نصب کنید.
ب- افزونه
element hiding helper را به آن اضافه کنید.
اکنون در هر نقطه‌ای از وب که تبلیغات وجود داشته باشد ادبلاک‌پلاس آن را حذف خواهد کرد.هر تبلیغات جدیدی هم که اضافه شود افزونه helper به صورت خودکار ان را به لیست پیش فرض ادبلاک، اضافه خواهد کرد. این افزونه تنظیمات پیشرفته نیز دارد که در نوشته‌های آینده بدان اشاره می‌شود. 

پاسخ به چند پرسش:

1- آیا با این ترفند می‌توان تبلیغات در سرویسهای وبلاگی مثل بلاگفا و پرشین بلاگ و … را حذف کرد؟ همچنین تبلیغات در سایتهای خبری و غیر خبری ایرانی؟ بله . همانگونه که گفته شد با این ترفند شما تبلیغات را در هر نقطه از وب می‌توانید منهدم کنید.

2- آیا استفاده از این روش اخلاقی است؟ بعبارتی با این کار بسیاری از سایتها و سرویسها(خصوصا سایتهای ایرانی) منبع درآمد اصلی خود را از دست می‌دهند؛ آیا این روش به نوعی ضربه زدن به این عزیزان نیست؟

در مورد اخلاقی یا غیراخلاقی بودن این روش تاکنون در وبلاگستان غربی بسیار بحث شده.افراد در اینجا بر دودسته هستند: گروهی اعتقاد دارند این عمل اخلاقی نیست و گروه دیگر معتقدند هیچ منافاتی با اخلاق و مهمتر از ان کسب درآمد ندارد. من به گروه دوم تعلق دارم. چرا؟

الف- این روش فقط و فقط برای کاربران فایرفاکس ممکن است.در حالی که بالای 75-80 درصد کاربران دنیا از اینترنت اکسپلورر استفاده می‌کنند (در کشور ما احتمالا این آمار بالاتر هم هست). در نتیجه این روش چندان خللی در کسب درآمد اصلی سایتها ایجاد نمی‌کند. پس در مورد حوزه استفاده از این ترفند نباید غلو کرد. از طرفی اکثر کاربران فایرفاکس را افرادی تشکیل می‌ دهد که تجربه ثابت کرده، کمتر می‌توان از انها چشم امیدی برای دنیای تبلیغات داشت.

ب- بسیاری از روشهای تبلیغاتی در سرویسها و سایتها (بخصوص وطنی؛ حال چه داخل کشور و چه خارج از کشور) بسیار قدیمی و پوسیده است. هنوز در بعضی سایتها از تبلیغات فلش آزاردهنده استفاده می‌شود. بنظرم استفاده و از آن مهمتر گسترش این ترفند در بین کاربران اینترنتی برای بالا بردن کیفیت صنعت تبلیغات در سایتهای ایرانی الزامی است.
این ترفند همانگونه که گفته شد تنها در بین جمع محدودی از کاربران فایرفاکس کاربرد دارد.اما امیدوار هستم که این ترفند گسترش یابد و موجب ایجاد نگرانی در صاحبان سایتهای ایرانی شود. نیاز است به آنها تلنگری وارد شود  تا از این رخوت خارج شوند. تبلیغات موجود در سایتها و سرویسهای ایرانی بسیار قدیمی و آزاردهنده هستند.

ج- در مورد این که راه‌حل‌های جایگزین چیست می‌توان بعدا مفصل صحبت کرد.استفاده از تبلیغات متنی گوگل برای ایران فایده‌ای ندارد(بدلیل تحریم مالی ایران) اما مدتی است که در وبلاگهای غرب مدلی از تبلیغات در حال رشد است که برپایه تبلیغات گرافیکی بسیار زیبا و جذاب و البته استاتیک ( و نه تبلیغات دینامیک) است. شخصا این گروه از تبلیغات را دوست دارم و تاکنون آنها را نه تنها حذف نکرده بلکه از دیدن انها لذت هم می‌برم.


دسته ها :
يکشنبه بیست و نهم 10 1387
X